II Ekstremalny Bieg po Pustyni Błędowskiej

Półmaraton / 10 km / 5km

Wydaje Ci się, że biegałeś już wszędzie i nic Cię nie zaskoczy? Że każda sceneria i warunki zostały wypróbowane i okiełznane? Nic bardziej mylnego! 14 maja 2023 roku odbędzie się pierwsza edycja biegu po pustyni na trzech dystansach: 5km, 10 km oraz półmaraton 21,093 km. Uczestnicy biegu do pokonania będą mieli nie tylko kilometry, ale również będą zmagać się z ciężkimi warunkami biegu, na całej trasie biegną po piasku.
BIEGAĆ MOŻNA W KAŻDYCH WARUNKACH

ORGANIZATOR: Run Travel
Arleta Żymła tel. (0048) 512 276 780

MIEJSCE

Pustynia Błędowska.
Start Pustynia Błędowska, okolice wiaty Róża Wiatrów.

CENA

PÓŁMARATON: 80 zł
BIEG 10 km : 65 zł
BIEG 5 km: 50 zł

TERMIN

14 maja 2023 niedziela

Po zapisaniu się na bieg, zostanie przesłany e-mail do uczestnika z danymi do przelewu.

E-mail zostanie wysłany do 24h od momentu wysłania zgłoszenia. 

szczegóły oferty

Półmaraton 21,093 km : 3,5h

Bieg 10 km : 2,5h

Bieg 5km : 1,5 h

Wszystkie trzy dystanse rozpoczynają się w tym samym czasie. Start i meta dla dystansu półmaraton i bieg 10km w tym samym miejscu.

Pustynia Błędowska Róża Wiatrów ul Bolesławska, 32-310 Klucze. Rejestracja w godzinach 8:00 do 9:00 w dniu 15.05.2022r

Oddalony około 100 metrów od Róża Wiatrów. Ruchem będzie kierowała osoba w pomarańczowej kamizelce z napisem Run Travel. Parking jest bezpłatny.

Trasa przebiega na terenie Pustynie Błędowskiej, teren piaszczysty. Dystans półmaraton 21,093km , 10km oraz 5km. 

Wystarczy wybrać preferowany dystans podczas rezerwacji.

Szatnia obok rejestracji. Za rzeczy wartościowe pozostawione w depozycie organizator nie bierze odpowiedzialności

Uczestnikiem zawodów może być osoba, która ukończyła 18 lat (najpóźniej w dniu startu) . Osoby poniżej 18 roku życia mogą brać udział w biegu za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.
  • bieg na terenie Pustyni Błędowskiej
  • pakiet startowy (gadżety reklamowe : m.in. saszetka do biegania)
  • rozgrzewka z profesjonalnym trenerem
  • pamiątkowy medal dla wszystkich uczestników biegu
  • butelka wody i baton energetyczny
  • na trasie punkty z napojami : woda oraz napoje izotoniczne
  • ubezpieczenie
  • zespół medyczny
  • konkurs: losowanie wśród zawodników nagród

Podczas wyścigu będzie obecny zespół medyczny. Zespół medyczny będzie gotowy w przypadku kontuzji lub silnego wyczerpania. Zespół medyczny może zatrzymać biegacza i usunąć go z wyścigu. Decyzja o wykluczeniu biegacza w wyścigu zostaną podjęte, tylko wtedy gdy zespół medyczny uzna, że kontynuowanie biegu stwarza poważne zagrożenie dla życia.

 

Organizator nie zapewnia noclegów. 

Proponowane miejsca noclegowe:

– Jurna Chata w Klucze

– Dworek nad Rozlewiskiem w Klucze

– Zajazd E-94 Główna 4, 32-329 Krze

Wszyscy zawodnicy otrzymują jeden numer startowy, który należy nosić podczas biegu. Numer startowy musi być przymocowany z przodu w widocznym miejscu. Numery startowe będą oznaczone kolorami w zależności od dystansu:

-żółty półmaraton

-zielony 10 km 

Elektroniczny pomiar czasu na dystansie półmaratony i 10 km.

PROGRAM BIEGU

8:00 – 9:00 zgłoszenie się uczestników do startu Pustynia Błędowska Róża Wiatrów

9:00 – 9:25 rozgrzewka pod okiem profesjonalnego instruktora

9:30 - rozpoczęcie biegu półmaraton / bieg 10 km / 5 km
13:00 - zakończenie biegu (linia mety zamknięta)

13:30 - oficjalne zakończenie biegu , losowanie nagród, wręczenie nagród dla zwycięzców, odpoczynek

INFORMACJE O TERENIE

Pustynia Błędowska, rozciągająca się na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego - od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) do Kluczy. To największy w Polsce i jeden z większych w Europie obszar lotnych piasków. Teren piaszczysty jest zresztą znacznie większy, niż sam obszar Pustyni Błędowskiej. Ta „polska Sahara” to także jedna z bardziej interesujących atrakcji Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Z geograficznego punktu widzenia to nie pustynia, tylko piaski lotne o pochodzeniu antropogenicznym, czyli stworzonym przez działalność człowieka. Dzisiejszy obszar pustyni to trochę ponad 30km². Rozwijające się w średniowiecznym Olkuszu kopalnie ołowiu i srebra wymagały dużej ilości drewna, które pozyskiwano poprzez karczowanie okolicznych lasów, a to prowadziło do jałowienia ziemi. W połączeniu ze zmianami w gospodarce wodnej tych terenów, nastąpiło obniżenie się wód gruntowych i stopniowe pustynnienie ziemi. Pustynia Błędowska przez kilkaset lat miała wtedy rzeczywiście pustynny charakter. Sytuacja zmieniła się po II wojnie światowej, kiedy zdecydowano o likwidacji terenów pustynnych. W tym celu nasadzano sosnę i sprowadzoną z Azji wierzbę ostrolistną- czyli obcy gatunek. Interwencja człowieka zaczęła przynosić efekty i ogromne połacie piasku szybko się zazieleniły.
Dopiero w XXI wieku uświadomiono sobie, że nie jest to może najlepsze z możliwych rozwiązań i zadecydowano o ratowaniu Pustyni Błędowskiej przed zarośnięciem. W 2013 roku pustynia została zamknięta i rozpoczął się długi proces usuwania drzew, krzewów i innej roślinności w celu zachowania pustynnego charakteru terenu. Niestety, ale delikatny ekosystem został naruszony i bez interwencji człowieka już się nie utrzyma. Po co nam pustynia? Może niech wróci las? Wiele osób zadaje sobie pewnie pytanie: czemu nie naprawić błędów naszych przodków i nie pozwolić pustyni pokryć się lasem, by wrócić do sytuacji sprzed 800 lat? Po co wydawać miliony złotych na utrzymanie tej ,,wielkiej piaskownicy”? Cóż, natura nie lubi próżni i miejsce zdegradowane przez człowieka zostało zastąpione przez stulecia nowym ekosystemem. Pustynia Błędowska to unikalne w skali Polski, ale i Europy miejsce, w którym żyją rzadkie gatunki zwierząt i roślin, lubujące się właśnie w takich ,,piaskownicach”. Powrót do stanu sprzed stuleci oznaczałby utratę bardzo cennych i unikalnych przyrodniczo terenów, i zastąpienie ich powszechnymi w Polsce lasami iglastymi rosnącymi na piachu…  A tak, mamy tu np. rzadkie pająki o tygrysich pręgach (tygrzyk paskowany) czy zagrożone wyginięciem motyle (modraszek arion).
Ciekawostki o pustyni:

-Pustynia Błędowska stała się scenerią do popularnego polskiego serialu "Czterej Pancerni i Pies". Był tutaj również kręcony słynny film Jerzego Kawalerowicza "Faraon".

-W XIX wieku na pustyni występowały takie zjawiska jak miraże i fatamorgany, o czym wspominają raporty powstańców styczniowych walczących na tych ziemiach.  -W niektórych miejscach głębokość piasków dochodzi do nawet 20 metrów.

Ilość miejsc ograniczona do 350 osób

KLASYFIKACJE:
Seria Kobiety – miejsce I – III (dla trzech dystansów)
Seria Mężczyźni – miejsce I – III (dla trzech dystansów)