KAUKASKI DUET -
GRUZJA I ARMENIA

ODWIEDŹ NAJPIĘKNIEJSZE ZAKĄTKI KAUKAZU!!!

DLA KOGO JEST TEN WYJAZD?

Ten wyjazd jest singlowy.  

Nasi klienci, którzy z nami jeżdżą , to osoby w przedziale 30 do 55 lat. 

MIEJSCE

GRUZJA + ARMENIA

CENA

4.199 zł + koszt lotu 1.100 zł

TERMIN

25.09- 04.010.2023

szczegóły oferty

DZIEŃ 1: KUTAISI – TBILISI

Przylot do Kutaisi, odbiór z lotniska. Poczęstunek w postaci chaczapuri i domowego wina. Przejazd do Tbilisi, zakwaterowanie, nocleg.

 
DZIEŃ 2: TBILISI

Po śniadaniu wyruszamy w kierunku Tbilisi, na zwiedzanie stolicy: starego miasta oraz najważniejszych zabytków stolicy – twierdzy Narikala, na którą wjedziemy kolejką linową, co pozwoli nam na podziwianie panoramy miasta, z twierdzy natomiast otwiera się przepiękny widok na całą stolicę; Abanotubani (dzielnica łaźni siarkowych), kręte uliczki starego Tbilisi, najważniejsze świątynie miasta: katedra Sioni (XVII w.), oraz najstarsza cerkiew Tbilisi – Anczischati (VII w.). Obiadokolacja z pokazem folklorystycznym, nocleg w Tbilisi.

 
DZIEŃ 3: TBILISI – KAZBEGI – TBILISI

Śniadanie, wyjazd z Tbilisi w góry Wielkiego Kaukazu słynną Gruzińską Drogą Wojenną, aż do miejscowości Kazbegi. Jest to podróż, która zachwyci każdego cudownymi widokami na najwyższe szczyty kaukaskie. Po drodze zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri, która znajduje się nad jeziorem Żinwali oraz przerwa na zdjęcia przy zabytkowym punkcie widokowym w ośrodku narciarskim Gudauri. Dojazd do miejscowości Kazbegi, wjazd samochodami terenowymi na kościół św. Trójcy Gergeti, który jest wizytówką regionu i całego kraju. Z Gergeti w warunkach dobrej widoczności, zobaczyć można szczyt Kazbek (5054 m), drugi najwyższy szczyt kraju. Po zwiedzaniu powrót do Tbilisi, obiadokolacja po drodze, nocleg w Tbilisi.

 
DZIEŃ 4: TBILISI – KLASZTOR HAGHPAT – JEZIORO SEWAN

Po śniadaniu przejazd do Armenii. Na trasie zawitamy do klasztoru Haghpat (X w), który jest wpisany na listę UNESCO i łączy kilka budynków, w tym kościoły, sale muzyczne, bibliotekę itd. Następnie jedziemy nad jezioro Sewan, położone na wys. 1900 m n.p.m. Jest to największe jezioro Armenii, tutaj czeka nas spacer na półwyspie i zwiedzanie monastyru Sewanawank (IX w.). Odpoczynek nad jeziorem. Obiadokolacja. Przejazd do Erywania. Nocleg w hotelu.

 
DZIEŃ 5: SEWAN – ŚWIĄTYNIA GARNI – KLASZTOR GEGHARD – ERYWAŃ

Śniadanie, wyjazd w kierunku stolicy. W okolicach Erywania zwiedzamy dwa unikatowe zabytki: klasztor Geghard, część którego jest wykuta w skale, a sam kościół zadziwią płaskorzeźbami i kamiennymi ozdobami, oraz pogańską świątynię Garni. Jest to bardzo ciekawy pomnik ormiańskiej architektury – jedyna pogańska świątynia, zbudowana w stylu klasycznym w I w. n.e., do dziś w całości zachowana. Świątynia o nazwie Garni poświęcona była bóstwu słońca Mitrze. Dzień zakończymy degustacją prawdziwego ormiańskiego koniaku w rozlewni Ararat. Obiadokolacja i nocleg w Erywaniu.

 
DZIEŃ 6: ERYWAŃ – GEGHARD – GARNI – ERYWAŃ

Śniadanie. Zwiedzanie arcydzieła średniowiecznej architektury ormiańskiej – klasztoru Norawank. Obok wspaniałych budowli i pięknych płaskorzeźb atrakcją będą widoki otaczających gór. Krótki przystanek we wsi Areni i wizyta w lokalnej winiarni – degustacja ormiańskich win. Zwiedzanie stolicy Armenii. Erywań to jedno z najstarszych miast Kaukazu i całego świata, założone w 782 roku p.n.e, do dziś pełni funkcję stolicy i największego miasta Armenii. Warty uwagi jest centralny plac miasta, Plac Republiki, na którym znajdują się ministerstwa i inne rządowe budynki. Spacerując dalej, zobaczymy piękny gmach Opery oraz Kaskady. Erewańskie Kaskady liczą 572 schodów, na pomocą których można wejść na samą górę i nacieszyć się pięknem miasta. Na górę wjechać można również schodami ruchomymi, znajdującymi się wewnątrz budynku. Wnętrza Kaskad służą miejscem ekspozycji sztuki współczesnej, urzęduje tu Muzeum Sztuki Cafesjiana. Po zwiedzaniu centrum miasta udamy się do Muzeum Ludobójstwa, miejsca upamiętniającego ofiary rzezi Ormian na początku XX wieku. Obiadokolacją. Nocleg w Erywaniu.

 
DZIEŃ 7: ERYWAŃ – TBILISI

Śniadanie. Od rana zwiedzanie monastyru monastyru Chor Wirap (VII w.), miejsce licznych pielgrzymek, z przepiękną panoramą na górę Ararat (5165 m n.p.m.). Legenda głosi, że na terenie monastyru, za szerzenie wiary chrześcijańskiej, w głębokiej studni przez 13 lat był więziony św. Grzegorz Oświeciciel . Wyjazd do Gruzji, przekroczenie granicy Sadachlo. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg w Tbilisi.

 
DZIEŃ 8: TBILISI – REGION KACHETI – TBILISI

Śniadanie, wyjazd na wschód kraju, do regionu Kacheti, który zwany jest “krainą wina”. Zwiedzanie przepięknego monastyru Bodbe, gdzie pochowana jest św. Nino – apostołka cerkwi gruzińskiej, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji już w IV wieku. Z monastyru rozciera się oszałamiający widok na dolinę Alazańską, gdzie uprawiane są najlepsze szczepy winogron. Dojazd do miasta miłości Signagi, które idealne zachowane zostało od wieków XVII-XVIII. Spacer po miasteczku-muzeum, wizyta na lokalnym bazarku, gdzie kupić można domowe wina i gruzińskie smakołyki. Wizyta w domowej winnicy, gdzie zobaczyć można, jak robi się gruzińskie domowe wino, degustacja wina i czaczy (bimber gruziński) połączona z obiadokolacją. Powrót do Tbilisi, nocleg.

 
DZIEŃ 9: TBILISI – MCCHETA – UPLISCYCHE – KUTAISI

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Wyruszamy w kierunku Gruzji Zachodniej. Po drodze zwiedzanie miejscowości MCCHETA (UNESCO). Miasto to kolebka chrześcijaństwa. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę Sweticchoweli z XI i monastyr Dżwari z VI wieku. Dalej jedziemy do skalnego miasta Upliscyche w mieście Gori, jest to najstarszy zabytek i najstarsze skalne miasto na terytorium Gruzji, według źródeł historycznych, pierwsze osady tutaj pojawiły się aż w II tysiącleciu p.n.e.! Miasto powala rozwiniętą, jak na tamte czasy, infrastrukturą oraz różnorodnością jaskiń i pomieszczeń mieszkalnych. Dojazd do Kutaisi, pożegnalna obiadokolacja, nocleg.

 
DZIEŃ 10: TRANSFER NA LOTNISKO

Śniadanie, transfer na lotnisko, wylot do Polski.

Przelot 

 • -Warszawa Chopin – Gruzja Kutais

poniedziałek, 25 wrzesień 2023 / godziny przelotu: 05:45 – 11:15

 • -Gruzja Kutaisi – Warszawa Chopin

środa, 04 październik 2023 /  godziny przelotu: 12:20 – 14:00

Cena lotu może się zmienić!  Koszt przelotu 1.100 zł  – cena podana na chwilę tworzenia oferty. Zakładamy 150zł  buforu. Jeśli dopłata wyjdzie więcej niż 150 zł , kontaktujemy się z uczestnikiem.

Im szybsza decyzja o zakupie biletu lotniczego, tym niższa cena.

 

Bagaż w cenie biletu :  – mały bagaż podręczny o wymiarach 40cm x 20cm x 25cm

                                          – bagaż rejestrowany 10 kg o wymiarach 55cm x 40cm x 20 cm  

Możliwość dokupienia bagażu do 20 kg. (dopłata , prosimy o kontakt z biurem)

 • Noclegi w hotelu*** w Tbilisi, Erywaniu, Kutaisi
 • Bilety wstępu
 • Przejazd kolejką w Tbilisi
 • Śniadania i obiadokolacje
 • Degustację wina i koniaku
 • Transport 4×4 w Kazbegi
 • Usługi polskojęzycznego przewodnika
 • Transport – komfortowy klimatyzowany bus
 • Opieka pilota wycieczki
 • Ubezpieczenie turystyczne koszty leczenia oraz NNW
 • Gadżety firmowe
 • Opłata TFG oraz TFP
 • biletu lotniczego Warszawa – Kutaisi – Warszawa
 • dodatkowych posiłków i napojów nie zawartych w programie
 • dopłata do pokoju 1 osobowego 180 euro 
 • Noclegi w hotelu*** w Tbilisi, Erywaniu, Kutaisi
 • trasa wycieczki: ok. 2000 km
 • stopień trudności: łatwy
 • Od 5 lat obywatele krajów strefy Schengen mogą wjeżdżać do Gruzji mając przy sobie jedynie dowód osobisty, ważny przez co najmniej 6 mies. od daty przekroczenia granicy gruzińskiej. Pamiętaj, że w przypadku, gdy zapisujesz się na wycieczkę zawierającą zwiedzanie Armenii  przylecieć trzeba na paszport, gdyż polskie dowody osobiste akceptuje tylko Gruzja, ale nie inne kaukaskie kraje.
 • Czy jest potrzebna wiza? Obywatele UE mogą wjeżdżać i przebywać w Gruzji i Armenii w celach turystycznych bez jakiejkolwiek wizy.

 • Czy w Gruzji jest bezpiecznie? Tak! Może słyszałeś/łaś coś o wojnie z Rosją, o konflikcie domowym, ale to wszystko było bardzo dawno temu. W Gruzji teraz jest bardzo bezpiecznie i jest to kraj bardzo turystyczny. Statystyki pokazują, że od roku 2017 Gruzję odwiedza 7-9 mln. osób rocznie, czyli dwa razy więcej ludzi, niż mieszka w Gruzji!
 
 • Kiedy najlepiej przyjechać do Gruzji?   Sezon turystyczny w Gruzji zaczyna się na początku kwietnia i trwa do października – oczywiście nie biorąc pod uwagę sezon narciarski od grudnia do marca. Lato w Gruzji jest bardziej gorące niż w Polsce. Typowa dla gruzińskiego lata temperatura to 30°C, a w sierpniu czasami nawet przekracza 35°C. Należy również pamiętać, że klimat jest zróżnicowany – w zachodniej części kraju jest klimat subtropikalny, we wschodniej suchy i umiarkowany. Oprócz tego, Gruzja jest otoczona górami, gdzie, wiadomo temperatura jest niższa, niż w regionach znajdujących się niżej.

 • Jak się ubrać na wycieczkę? Weź wygodnie ubrania, zapomnij o wszystkich bzdurnych blogach, które mówią, że masz zakrywać ramiona czy kolana, ubierz tak, jak będzie Ci wygodnie. Tylko pamiętaj, że będziemy też w górach, więc jakieś ciepłe ubrania też się przydadzą, a do tego wygodne buty. Na wszelki wypadek miej przy sobie płaszcz przeciwdeszczowy. Paniom warto mieć przy sobie chustę do nakrycia głowy, aby wejść do gruzińskich cerkwi. Najczęściej przy świątyniach można chusty pożyczyć, ale zawsze można mieć swoją.

   

 • Lepiej zabierać EUR czy USD? Nie ma znaczenia, ale pamiętaj, żeby nie wymieniać złotówek/dolarów/euro na gruzińskie lari w Polsce, w Gruzji jest dużo lepszy kurs. Pamiętaj również, że jak już bierzesz dolary, weź te nowsze – w Gruzji we większości kantorów nie wymienisz dolarów starszego wydania, niż rok 2011.

 • Ile pieniędzy zabierać ze sobą? Czy Gruzja to tani kraj? Ceny są porównywalne do Polski. Przelicznik wygląda następująco, 1 gel (gruzińskie lari) to 1,32 zł. Cena pamiątek wariują od jednego lari do kilkunastu. Butelkę dobrego wina kupimy jakoś za 15-20 lari i wyżej. Piwa/kawy w mieście napijemy się za 6-7 lari. W większości miejsc można płacić kartą, bankomaty są szeroko dostępne. Należy pamiętać, że w Gruzji nie akceptuje się innej waluty – płaci się tylko w lari (w gotówce) lub kartą.
 • Czy wziąć jakieś leki? Pamiętaj, że w Gruzji jest inna flora bakteryjna i każdy żołądek reaguje na nią inaczej, więc weź ze sobą jakiś lek na ewentualne problemy żołądkowe. Jak zapomnisz, nie martw się, apteki są wszędzie, a większość leków w Gruzji kupujemy bez recepty. Aby uniknąć problemów na lotnisku, sprawdź czy w Twojej apteczce nie ma leków, zawierających kodeinę. Kodeina jest zaliczana w Gruzji do środków narkotycznych i jej wwóz do kraju, w dowolnej postaci, jest zakazany. Przyda się również krem przeciwsłoneczny, gdyż gruzińskie słońce czasem bywa za ostre, i nie tylko na plaży.

 • Internet: Wi-Fi jest w każdym hotelu i większości restauracji, można nabyć lokalną kartę SIM z Internetem (ok. 15 GEL)

 

 • Warunki pogodowe:

  • w sezonie letnim – w terenach górskich ok. +20°C, w terenach nizinnych ok. +35°C;
  • w sezonie jesiennym – w terenach górskich ok. +15°C, w terenach nizinnych ok. +30°C

Informacje o Gruzji i Armenii

Gruzja to kraj leżący w Kaukazie Południowym, na pograniczu Azji i Europy. Zajmuje powierzchnię 69,7 tysięcy km². Linia brzegowa Gruzji wynosi 310 km. Gruzja graniczy z Turcją, Rosją, Armenią i Azerbejdżanem. Jej zachodnia granica biegnie wzdłuż Morza Czarnego, w północnej części góry Wielkiego Kaukazu (góry te stanowią granicę pomiędzy Europą a Azją), w południowej części Mały Kaukaz. Stolicą Gruzji jest Tbilisi.
Ponad 75 % Gruzji zajmują góry. Na obszarze Gruzji można spotkać wilgotne lasy podzwrotnikowe pełne lian, palm i eukaliptusów, ale także występują suche stepy piołunowe oraz lodowce. Zróżnicowane warunki naturalne stwarzają siedliska do bytowania bogactwa gatunków flory i fauny.

Armenia: republika na pograniczu Europy i Azji. Niepodległość uzyskała w 1991r. Stolicą Armenii jest Erywań. Graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Armenia nie ma dostępu do morza. Około 90% kraju leży na wysokości ponad 1000 m n.p.m., największym wzniesieniem jest wygasły wulkan Aragac (4090 m n.p.m.). Jest to obszar aktywny sejsmicznie.

WALUTA

Gruzja: podstawowa waluta to lari. Jedno lari to około 1,49 zł.

W Armenii obowiązuje dram, który oznaczany jest skrótem AMD 1 DRAM= 0.011zł

JĘZYKI

Gruzja: językiem urzędowym obowiązującym w Gruzji jest gruziński.

W Armenii: język ormiański.

CZAS

Różnica czasu między Polską a Gruzją +3 godziny

LUDNOŚĆ

Gruzja ma niespełna pięć milionów mieszkańców. Mieszka tam: 84% Gruzinów, 7% Azerów, 6% Ormian, 2% Abchazów, 1% Osetyjczyków, 1% Rosjan, poza tym Grecy, Ukraińcy, Kurdowie.

Armenia: niespełna 3 mln mieszkańców.

KLIMAT

Gruzja: jest niezwykle zróżnicowany. Na zachodzie panuje klimat podzwrotnikowy morski (gorące lato, ciepła zima, znaczne opady), w głębi lądu klimat jest bardziej suchy i upalny

Armenia: kontynentalny z suchym i słonecznym latem trwającym od czerwca do września. Wiosna jest krótkotrwała, ale jesień jest późna i charakteryzuje się pięknymi i kolorowymi liśćmi. Zimy są dość chłodne i śnieżne.

RELIGIA

Dominującą religią w Gruzji jest prawosławne chrześcijaństwo. Gruzja jest drugim krajem na świecie, który przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową w 337 r. ne. Kraj zamieszkują również muzułmanie, katolicy i przedstawiciele innych religii.

Armenia: chrześcijanie (99%) z których prawie wszyscy należą do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

Ilość miejsc ograniczona: 20