Republika Południowej Afryki

RPA kraj niemal na samym końcu świata to niesamowite miejsce! Zachwycająca przyroda oraz burzliwa historia, którą musisz poznać! Podczas naszej wyprawy wyruszymy między innymi na safari do Narodowego Parku Krugera, w którym staniemy oko w oko z dzikimi zwierzętami. Odwiedzisz też Kapsztad – miasto położone nad brzegiem Oceanu i jednocześnie u stóp Góry Stołowej - najbardziej znana i najczęściej fotografowana atrakcją turystyczną w Republice Południowej Afryki. Dotrzemy do Przylądka Dobrej Nadzi - najdalej wysunięty na południe punkt Półwyspu Przylądkowego. Wyprawa po RPA to spotkanie z dziką przyrodą, wartościowa podróż w czasie i pomysł na wspaniałe wakacje!

MIEJSCE

RPA - wycieczka objazdowa

CENA

9 990 zł + 450 USD (na miejscu w RPA)
+ bilet lotniczy 3 500 zł

TERMIN

01.12- 14.12.2023

szczegóły oferty

Dzień 1 
Wylot z Krakowa (rano) ,przylot do Kapsztadu w nocy. Zakwaterowanie. Kolacja. Nocleg
 
Dzień 2
KAPSZTAD; GÓRA STOŁOWA 50km
Zwiedzanie centrum najstarszego miasta w Południowej Afryce – stolicy Prowincji Przylądkowej Zachodniej; Kapsztad – znajduje się w światowej czołówce najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc i jest uznawane za jedno z najpiękniej położonych miast na świecie. Jest kosmopolityczną mieszanką kultury i świata biznesu, przemysłu i rozrywki, historii i nowoczesnych innowacji. Jest to miejsce gdzie przygoda afrykańska ma swój początek.
– Ratusz, parlament, ogrody kompanii wschodnio indyjskiej. Możliwość zrobienia podstawowych zakupów i zjedzenia lunchu.
Zakwaterowanie w hotelu i chwila odpoczynku.
Jeżeli czas i pogoda pozwoli – wjazd kolejka linowa na Górę Stołową, – jeżeli nie to mamy na to jeszcze dwa dni. Sławna Góra Stołowa jest domem wielu gatunków zwierząt i ptaków. Jest ona również częścią najmniejszego, lecz najbogatszego królestwa roślin, gdzie spotykamy się z największą różnorodnością gatunków na świecie. Roztaczające się stąd widoki są fenomenalne, a góra zgodnie z nazwą, jest płaska jak stół. Z jej szczytu podziwiać można panoramę Kapsztadu, Zatokę Stołową jak również Wyspę Robben, wybrzeże Atlantyku oraz najbardziej spektakularny Przylądek Peninsula.
Kolacja.
 
Dzień 3
WYSPA FOK, PRZYLĄDEK DOBREJ NADZIEI 130km
Po śniadaniu ruszamy na południe. Przejazd do Houtbay i wycieczka statkiem do kolonii lęgowej fok (kotików afrykańskich). Nasza dalsza trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża Atlantyku przez najbardziej spektakularne punkty widokowe. Min. czeka nas przejazd przez jedną najpiękniejszych tras widokowych – Chapmans Peak. Ten 10 – o kilometrowy odcinek trasy wykuto w stromych zboczach góry. Podczas jazdy podziwiać można Zatoki Chapmana, Sentinel oraz Hout. Jadąc przez Park Narodowy na Przylądku Peninsula (Cape Peninsula National Park) mamy okazję podziwiać nadmorską florę (fynboss) i faunę (pawiany, antylopy i rożne gatunki ptaków). Wycieczka do Przylądka Dobrej Nadziei najbardziej wysuniętego na południowy – zachód miejsca w Afryce, oraz Punktu Przylądkowego. Tutaj chwila wolnego czasu – możemy w tej wspanialej scenerii zjeść lunch lub pójść na spacer pomiędzy przylądkami. Droga powrotna do hotelu o prowadzi po drugiej stronie przylądka, wzdłuż Zatoki Fałszywej.
Zatrzymamy się na spacer po słynnych ogrodach botanicznych Kirstenbosh – położone u stóp majestatycznej Góry Stołowej zachwycają bogactwem gatunków lokalnej flory.
Wracamy do hotelu, odrobina czasu na relaks. Po dniu pełnym wrażeń jedziemy do nadmorskiego bulwaru Victoria & Alfred Waterfront na kolacje o zachodzie słońca. Będziemy mieli okazję spróbować morskich specjałów
W drodze powrotnej, po zmierzchu wjedziemy na wzgórze sygnałowe skąd po ciemku rozpościera się wspaniała panorama Kapsztadu mieniącego się złotymi i srebrnymi światłami z Góra Stołowa podświetlona na niebiesko w tle.
Przewodnik zadba o to żeby w każdej dłoni znalazła się lampka szampana.
 
Dzień 4
STELLENBOSH FRENSCHOEK WINNICE PINGWINY HERMANUS I WIELORYBY 200km
Po śniadaniu wykwaterowujemy się z hotelu i udajemy się szlakiem winnic, przejedziemy przez Stellenbosh – drugie po Kapsztadzie najstarsze miasto w RPA oraz malownicze Frenschoek niegdyś centrum francuskich hugenotów – założycieli pierwszych winnic na tych terenach ponad 300 lat temu. Posmakujemy win z piwnic rożnych i niekoniecznie najpopularniejszych winnic. Jadąc dalej przez Summersetwest przejedziemy malownicza droga wzdłuż Zatoki Fałszywej, przylądka Hangklip, odwiedzimy kolonie lęgowa pingwinów afrykańskich w Betty’s Bay – tutaj pingwiny maja trochę więcej swobody i przechadzają się między turystami.
Po południu dojedziemy do miejscowości Hermanus – Pierwotnie wioska rybacka, dziś jest centrum turystycznym zwanym Riwierą Południa, znanym z „szampańskiego powietrza”. Jest również jedynym miejscem w Południowej Afryce otoczonym dookoła rezerwatami przyrody. Od morza Rezerwat Morski, a od lądu Rezerwat Przyrody Fernkloof rozpostarty wśród gór. Wody Oceanu Indyjskiego wokół Hermanusa są bardzo często zaszczycane obecnością wielorybów (humbaki, walenie). Które można tu zobaczyć od maja do grudnia.
Wzdłuż 12- u kilometrów klifowego wybrzeża wyznaczono ścieżkę. Jeżeli podążymy nią na wschód, to dotrzemy do dwóch największych w tej okolicy, dziewiczych, piaszczystych plaż: Voelklip Beach i Grotto Beach, gdzie możemy zażywać kąpieli morskiej. Na ścieżce są umieszczone ławki w punktach widokowych na zatokę.
Hermanus był pierwotnie wioską rybacką, a ślady tej przeszłości zachowały się do dziś w Starej Przystani (Old Harbour) niedaleko naszego hotelu. Jest to główne miejsce wszelkich wydarzeń w miasteczku. Mamy tu możliwość obejrzenia starych łodzi rybackich z czasów pomiędzy 1855 a 1961 rokiem. Ich pozostałości zostały obecnie doskonale
odnowione i stanowią pamiątkę wczesnej historii Hermanusa. Oprócz wspaniałych widoków, rzadkich gatunków flory i fauny Hermanus oferuje nam muzea, sklepiki, kina, kawiarnie, bary, restauracje i niepowtarzalną atmosferę miejsca z jakiegoś powodu ulubionego przez turystów i wieloryby.
Czas na relaks i obserwacje wielorybów.
Kolacja i nocleg w Hermanus
 
Dzień 5
KRANIEC AFRYKI, KAROO, STRUSIE 420km
Po śniadaniu ruszamy w drogę i dojeżdżamy do Przylądka Igielnego – najbardziej wysuniętego na południe punktu na Kontynencie Afrykańskim – miejsca gdzie przebiega geograficzna granica miedzy Oceanem Indyjskim i Atlantyckim oraz miejsce gdzie ciepłe wody prądu Aguilas spotykają się z zimnym prądem Benguelskim, a w okolicznych wodach spoczywa na dnie ponad 250 wraków statków.
Ruszamy na północ. Oczywiście po drodze nie omieszkamy odwiedzić jednej z winnic. Kontynuujemy malowniczym szlakiem wiodącym przez góry Montaque i Oteniqua – popularne wśród amatorów wspinaczki, rowerów górskich czy pieszych wędrówek. Góry oddzielają cześć nadmorska od bardziej surowej półpustyni Małe Karoo.
Bardzo popularna na tych terenach stalą się hodowla strusi wiec odwiedzimy jedna z farm i zapoznamy się hodowla tych największych ptaków. Zakwaterowanie w jednej z prywatnych Lodge w okolicy Oudtshoorn. Na kolacje miedzy innymi danie ze strusia.
 
Dzień 6
JASKINIE CANGO 220km
Po śniadaniu udajemy się do jaskiń Cango z pięknymi stalaktytami i stalagmitami. Jaskinie Cango zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.
W dalszej trasie odwiedzimy Knysne – miasteczko nad laguną z wejściem strzeżonym przez skalne głowy. Zatrzymamy się na lunch gdzie będziemy mogli spróbować świeżych ostryg z lokalnej hodowli. Ruszamy dalej Szlakiem Ogrodów, krainy
niegdyś porośniętej ogromna puszczą. W miejscu gdzie pozostała ona w nienaruszonym stanie pójdziemy na spacer przez las do wielkiego 800 letniego drzewa. Po południu dotrzemy do Parku Narodowego Tsitsikamy, gdzie fale rozbijające się o skały wystrzeliwują fontanny wody na wiele metrów w górę.
Pójdziemy na spacer do ujścia rzeki Sztormów, której dwa brzegi połączone są wiszącym mostem linowym. Możemy wspiąć się do punktu widokowego lub pozostać w resorcie ciesząc się widokami.
Zakwaterowanie w jednej z prywatnych Lodge w okolicy. Kolacja
 
Dzień 7
PORT ELIZABETH, ST LUCIA 370km
Rano wyjazd w kierunku Port Elizabeth, panoramiczne zwiedzanie miasta – Fort Frederick, Ratusz, Katedra. Jeżeli czas wylotu pozwoli spacer po nadmorskim rezerwacie Cape Recife.
Wyjazd na lotnisko – przelot do Durbanu. Ruszamy na północ drogą wzdłuż wybrzeża prowincji KwaZulu-Natal – zawsze zielonej krainy gdzie kilometrami ciągną się plantacje trzciny cukrowej i ananasów – pachnące i świeże – nasz przewodnik zaopatrzy nas wszystkich.
Przejazd do St. Lucia, miasteczka nad Oceanem Indyjskim, znajdującego się przy ujściu jeziora st. Lucia i granicy parku IsiMangaliso – rezerwatu wpisanego na światową listę pomników przyrody – gdzie w jednym miejscu łączy się pięć powiązanych ze sobą ekosystemów – jezioro, rafy i plaże, podmokła mierzeja, estuarium i sawanna.
Po przyjeździe czas na relaks lub spacer wzdłuż estuarium i plaży. Udamy się na kolację do lokalnego klubu motorowodnego – gdzie podczas posiłku możemy oglądać leniwe hipopotamy i krokodyle wygrzewające się przy ujściu. Zdarza się, że można tu spotkać hipopotama plażowicza…
 
Dzień 8
ISIMANGALISO, CAPE VIDAL 60km
Dzień przeznaczony na odrobine relaksu nad oceanem lub atrakcje fakultatywne. Chętni mogą pojechać na ryby lub morskie safari w poszukiwaniu wielorybów lub odwiedzić lokalny bazar ze świeżymi owocami i pamiątkami.
Możliwosc zorganizowania wycieczki przez Park IsiMangaliso do Przylądka Vidal – uroczej zatoki na terenie parku, osłoniętej rafa od oceanicznych fal gdzie można wypoczywać na dzikiej plaży lub nurkować z maska i rurka (koszt 45E min 4 osoby).
O zachodzie słońca popłyniemy stateczkiem na wycieczkę po estuarium, gdzie oprócz licznych gatunków ptaków możemy zobaczyć krokodyle i hipopotamy.
Kolacja w jednej z lokalnych restauracji.
 
Dzień 9
HLUHLUWE, SWAZILAND 340km
Wcześnie rano wyruszamy do Parku Hluhluwe – najstarszego, i chyba najbardziej malowniczego Parku RPA – położonego na skraju gór Drakensberg – zielone wzgórza poprzecinane dolinami rzek zapierają dech w piersiach. Oprócz widoków możliwość zobaczenia wielkiej piątki, licznych gatunków ptaków i antylop. Park Hluhluwe był jedna z ostatnich ostoi nosorożców i w dużej mierze przyczynił się do uratowania tych zwierząt przed wyginięciem. Do dziś jest ich tam największe zagęszczenie ze wszystkich parków w Afryce. Zaczynamy poranne safari otwartymi samochodami. Śniadanie w trakcie Safari oraz przerwa w obozie Hiltop znajdującym się na szczycie jednego z wzgórz z przepiękną panoramą na wszystkie strony świata. Mijamy jezioro Pongola u podnóża gór Lebombo i przekraczamy granicę z niezależnym królestwem Swazilandu położonym w żyznej dolinie pomiędzy dwoma pasmami gór. Kraj ten słynie z pięknej scenerii, wyrobów rękodzieła oraz kolorowej kultury z licznymi tradycyjnymi obrzędami. Zatrzymamy się w fabryce świeczek – ręcznie zagniatane warstwy wosku tworzą różnobarwne i niepowtarzalne wzory, a na pobliskim bazarku można kupić pamiątki z drewna, kamienia mydlanego czy ręcznie wyplatane koszyki lub tkaniny. Nocleg w jednej z górskich Lodge Swazilandzie
 
Dzień 10
PARK KRUGERA 150km
Po wyjeździe z hotelu przekraczamy granice z RPA. Zatrzymamy się na degustacje w lokalnej destylarni rumu i wjeżdżamy do Parku Krugera przejeżdżamy autobusem do naszego obozu na terenie parku. Zakwaterowanie chwila na lunch i relaks.
Park Krugera jest największym i najbardziej znanym rezerwatem Południowej Afryki, a obecnie również parkiem transgranicznym, wliczając teren w Mozambiku i Zimbabwe to ponad 3 miliony hektarów i prawie 400km długości. Założony ponad 100 lat temu jest również jednym z najbogatszych pod względem różnorodności gatunków.
Poszukamy Wielkiej Piątki Afrykańskiej nie zapominając ze można tu spotkać 36 gatunków antylop i prawie 1000 gatunków ptaków.
Na kolejny dzień mamy zaplanowane całodniowe safari otwartymi samochodami, nie stoi to jednak na przeszkodzie by chętni fakultatywnie pojechali na safari nocne lub wieczorne (+-30E).
Kolacja
Zakwaterowanie na terenie Parku Krugera
 
Dzień 11
PARK KRUGERA
Cały dzień poświęcony na safari otwartymi samochodami, z przerwa na posiłek. Powrót do naszej lodge około 16:30
Kolacja
Zakwaterowanie na terenie Parku Krugera
 
Dzień 12
Panorama 200km
Dla tych, którym wciąż jest mało wrażeń z dzikimi zwierzętami, możliwość wybrania się na ostatnie poranne safari piesze lub otwartymi samochodami. Po powrocie śniadanie. Żegnamy Park Krugera i ruszamy na trasę panoramiczną gdzie centralna wyżyna 1000metrowym klifem przechodzi w nizinę. Zatrzymamy się w Gods Window na wielkiej skarpie, w Rezerwacie rzeki Blyde w Bourkie’s Potholes oraz Kanionie rzeki Blyde z charakterystycznymi formacjami przypominającymi chaty – 3
rondavels oraz przy jednym z wodospadów. Zakwaterowanie w jednej z Lodge Drakensbergu.
Po kolacji pora na lampkę szampana na podsumowanie wyjazdu.
 
Dzień 13
Pretoria Johannesburg 330km
Po śniadaniu ruszamy w kierunku lotniska, Po drodze panoramiczne zwiedzanie stolicy RPA, Pretorii – Union Building, Church Square, oraz największego miasta – Johannesburga.
Jeżeli czas pozwoli, możliwość zakupienia pamiątek i diamentów.
Przejazd na lotnisko. Pożegnanie z Afryka ;-). Wylot w godzinach nocnych.
Wylot
 
Dzień 14
Przylot wieczorem.

PRZELOT: linie lotnicze KLM

 • wylot z Krakowa 1.12
 • przylot Kapsztad (Cape Town) 1.12 godzina nocna

 • wylot z Johannesburga 13.12 (wylot w nocy)
 • przylot do Krakowa 14.12 (wieczorem)


Cena lotu może się zmienić!  Koszt przelotu  ok.3 500 zł. Cena podana na chwilę tworzenia oferty. Zakładamy 300zł  buforu. Jeśli dopłata wyjdzie więcej niż 300 zł , kontaktujemy się z uczestnikiem.

Im szybsza decyzja o zakupie biletu lotniczego, tym niższa cena.

Bagaż w cenie biletu : 

 • podręczny 7 kg
 • bagaż rejestrowany 23kg

  

 

 • 12 noclegów w hotelach oraz lodge (rodzaj obiektu hotelarskiego , położony blisko natury) . Standard obiektów 3* – 4*
 • na miejscu przejazdy BUS 
 • posiłki wymienione w programie (śniadania oraz kolacje)
 • opieka pilota wycieczki ( rusza z grupą z Polski)
 • przewodnik lokalny polskojęzyczny
 • ubezpieczenie turystyczne
 • upominki dla każdego uczestnika
 • Składki ma Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 •  biletu lotniczego Kraków – RPA – Kraków
 • opłat lokalnych 250 USD (płatne na miejscu w RPA)

Podczas naszego wyjazdu śpimy głównie w hotelach 3*-4* i w lodge – rodzaj obiektu hotelarskiego, położony blisko natury. Pokoje 2 osobowe.

Po RPA przemieszczać się będziemy prywatnym wygodnym BUSEM. 

Podczas pobytu w RPA będziemy jedli w lokalnych restauracjach. RPA jest rajem dla mięsożerców oraz miłośników ryb i owoców morza. Kuchnia Południowej Afryki jest  bardzo zróżnicowana. Kilka potraw charakterystycznych dla RPA to na przykład bredie (gulasz z jagnięciny i warzyw) czy venison (grillowane mięso antylopy) , a także kinglip –  rybą w twardej skórze. 

Dokumenty

 • Przy wjeździe do RPA potrzeby jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. 
 • nie jest wymagana wiza,  wystarczy jedynie aktualny paszport

Informacje: RPA

Republika Południowej Afryki jest najdalej wysuniętym na południe państwem afrykańskim. Jego powierzchnia wynosi 1 219 912 km². Od północy graniczy z Botswaną, Namibią i Zimbabwe, od wschodu z Mozambikiem i Suazi. Na terytorium RPA leży też niewielka enklawa – Lesotho. RPA należy do najbogatszych i najszybciej rozwijających się państw Afryki. z trzech stron otoczona przez oceany (od zachodu przez Ocean Atlantycki, od wschodu przez Ocean Indyjski). 75% powierzchni to tereny wyżynne. Najwyższym szczytem kraju jest góra Thabana Ntlenyana (3482 m n.p.m.), leżąca w Górach Smoczych, rozciągających się wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Tereny nizinne występują jedynie na południowym wybrzeżu i północy kraju w pobliżu granicy z Mozambikiem.

WALUTA

Oficjalną walutą RPA jest rand, którego nazwa wywodzi się od zagłębia wydobywczego złota Witwatersrand. Pieniądze te są trudno dostępne w Polsce, ale w wybranych kantorach możliwe do kupienia. Najlepiej zabrać ze sobą euro lub dolary i wymienić je na lotnisku po wylądowaniu.

JĘZYKI

Obowiązuje jedenaście języków urzędowych: język angielski, język afrikaans, isiZulu, Siswati, isiNdebele, Sesotho, pedi, Xitsonga, Setswana, Tshivenda i isiXhosa. RPA, obok Boliwii oraz Zimbabwe[35] ma najwięcej języków urzędowych na świecie.

CZAS

Republika Południowej Afryki jest w strefie GMT+2

LUDNOŚĆ

51 mln mieszkańców, Kilkadziesiąt grup etnicznych. Wśród rasy czarnej (80% całego społeczeństwa) najliczniejsi są Zulusi, następnie ludy Soto, Khosa, Tswana i Tonga. Biali stanowią obecnie 8,4% całej populacji. To przede wszystkim Afrykanerzy, będący potomkami holenderskich i niemieckich kolonistów, Portugalczycy i Anglo-Afrykańczycy. Oprócz nich w RPA żyją także Azjaci (przede wszystkim Hindusi) i Mulaci (Koloredzi).

KLIMAT

Należy jednak pamiętać o tym, że pory roku są odwrotne w stosunku do półkuli północnej. Najcieplejszym miesiącem w Afryce Południowej jest styczeń, najzimniejszym lipiec. W grudniu temperatura ok. 30 C

RELIGIA

Większa część mieszkańców RPA stanowią chrześcijanie (81% całej populacji), wciąż żywe są też religie afrykańskie (19% populacji). Można tam także spotkać wyznawców Islamu (1%) i hinduizmu (1%).

Ilość miejsc ograniczona:1/18